
Movado Men's Series 800
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Movado |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Deployment |
| Collection: | Series 800 |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Screw down |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | Black |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 40mm |
| Movement: | Quartz |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Black |
| Water Resistance: | 20 ATM - 200 meters - 660 feet |
Original: $673.00
-65%$673.00
$235.55More Images

Movado Men's Series 800
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Movado |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Deployment |
| Collection: | Series 800 |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Screw down |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | Black |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 40mm |
| Movement: | Quartz |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Black |
| Water Resistance: | 20 ATM - 200 meters - 660 feet |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Bracelet Length (in inches): | 7 |
| Bracelet Measurement: | 20mm |
| Brand Name: | Movado |
| Case Shape: | Round |
| Clasp: | Deployment |
| Collection: | Series 800 |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Crown: | Screw down |
| Crystal: | Sapphire |
| Dial: | Black |
| Gender: | Men |
| Measurement: | 40mm |
| Movement: | Quartz |
| Strap or Bracelet: | Bracelet |
| Strap or Bracelet Color: | Black |
| Water Resistance: | 20 ATM - 200 meters - 660 feet |























