
18K Yellow Gold Plated 4.58 Carat Genuine Blue Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Earrings
18K Yellow Gold Plated 4.58 Carat Genuine Blue Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Lever Back |
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.58 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.52 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 30.73 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 3.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 12 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | Blue Topaz |
| Stone 2 Carat: | 1.14 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 6 |
| Stone 2 Shape: | Oval |
| Stone 2 Size: | 4x3mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 3: | White Topaz |
| Stone 3 Carat: | 0.44 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 20 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.50mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 38 |
| Total Stone Wt: | 4.58 ctw |
| Width: | 13.97 MM |
Original: $164.00
-65%$164.00
$57.40More Images

18K Yellow Gold Plated 4.58 Carat Genuine Blue Topaz and White Topaz .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Lever Back |
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.58 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.52 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 30.73 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 3.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 12 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | Blue Topaz |
| Stone 2 Carat: | 1.14 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 6 |
| Stone 2 Shape: | Oval |
| Stone 2 Size: | 4x3mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 3: | White Topaz |
| Stone 3 Carat: | 0.44 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 20 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.50mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 38 |
| Total Stone Wt: | 4.58 ctw |
| Width: | 13.97 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Lever Back |
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 18K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 4.58 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.52 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 30.73 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Stone 1: | Blue Topaz |
| Stone 1 Carat: | 3.00 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 12 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 2: | Blue Topaz |
| Stone 2 Carat: | 1.14 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 6 |
| Stone 2 Shape: | Oval |
| Stone 2 Size: | 4x3mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Irradiated |
| Stone 3: | White Topaz |
| Stone 3 Carat: | 0.44 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 20 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.50mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Dangle Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 38 |
| Total Stone Wt: | 4.58 ctw |
| Width: | 13.97 MM |





















