
18K White Gold Plated 3.50 Carat Genuine Garnet .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | January |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.15 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 8.13 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Red |
| Stone 1: | Garnet |
| Stone 1 Carat: | 3.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 3.50 ctw |
| Width: | 6.10 MM |
Original: $92.00
-65%$92.00
$32.20More Images

18K White Gold Plated 3.50 Carat Genuine Garnet .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | January |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.15 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 8.13 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Red |
| Stone 1: | Garnet |
| Stone 1 Carat: | 3.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 3.50 ctw |
| Width: | 6.10 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | January |
| Finish: | 18K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.50 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.15 |
| Height: | 4.83 MM |
| Length: | 8.13 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Red |
| Stone 1: | Garnet |
| Stone 1 Carat: | 3.50 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8x6mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 3.50 ctw |
| Width: | 6.10 MM |





















