
IGI Certified 8.49 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond Wt: | 0.34 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 8.15 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.22 |
| Height: | 13.21 MM |
| Length: | 13.21 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 8.15 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 12.20x9.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.34 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 8.49 ctw |
| Width: | 19.56 MM |
Original: $12,560.00
-65%$12,560.00
$4,396.00More Images







IGI Certified 8.49 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond Wt: | 0.34 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 8.15 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.22 |
| Height: | 13.21 MM |
| Length: | 13.21 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 8.15 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 12.20x9.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.34 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 8.49 ctw |
| Width: | 19.56 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond Wt: | 0.34 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 8.15 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.22 |
| Height: | 13.21 MM |
| Length: | 13.21 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 8.15 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 12.20x9.80mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.34 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 25 |
| Total Stone Wt: | 8.49 ctw |
| Width: | 19.56 MM |























