
IGI Certified 4.02 Carat Genuine Light Yellow Diamond Center and 0.36cttw White Diamond 18K White Gold Ring (4.38cttw)
IGI Certified 4.02 Carat Genuine Light Yellow Diamond Center and 0.36cttw White Diamond 18K White Gold Ring (4.38cttw)
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond 1 Color: | U-V |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | GH |
| Diamond Wt: | 4.38 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.46 |
| Height: | 8.38 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | 18K White Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Diamond |
| Stone 1 Carat: | 4.02 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.36 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Ring |
| Total Qty Of Stones: | 37 |
| Total Stone Wt: | 4.38 ctw |
| Width: | 20.83 MM |
Original: $59,232.00
-65%$59,232.00
$20,731.20More Images








IGI Certified 4.02 Carat Genuine Light Yellow Diamond Center and 0.36cttw White Diamond 18K White Gold Ring (4.38cttw)
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond 1 Color: | U-V |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | GH |
| Diamond Wt: | 4.38 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.46 |
| Height: | 8.38 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | 18K White Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Diamond |
| Stone 1 Carat: | 4.02 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.36 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Ring |
| Total Qty Of Stones: | 37 |
| Total Stone Wt: | 4.38 ctw |
| Width: | 20.83 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | April |
| Diamond 1 Clarity: | VS |
| Diamond 1 Color: | U-V |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | GH |
| Diamond Wt: | 4.38 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 5.46 |
| Height: | 8.38 MM |
| Length: | 11.68 MM |
| Metal: | 18K White Gold |
| Metal Stamp: | 18K |
| Primary Stone Color: | Yellow |
| Stone 1: | Diamond |
| Stone 1 Carat: | 4.02 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.36 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.30mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Ring |
| Total Qty Of Stones: | 37 |
| Total Stone Wt: | 4.38 ctw |
| Width: | 20.83 MM |























