
IGI Certified 3.22 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond Wt: | 0.23 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.99 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.52 |
| Height: | 25.40 MM |
| Length: | 25.40 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.99 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 14.00x8.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.23 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 50 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 51 |
| Total Stone Wt: | 3.22 ctw |
| Width: | 11.43 MM |
Original: $5,741.00
-65%$5,741.00
$2,009.35More Images








IGI Certified 3.22 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond Wt: | 0.23 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.99 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.52 |
| Height: | 25.40 MM |
| Length: | 25.40 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.99 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 14.00x8.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.23 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 50 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 51 |
| Total Stone Wt: | 3.22 ctw |
| Width: | 11.43 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond Wt: | 0.23 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.99 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.52 |
| Height: | 25.40 MM |
| Length: | 25.40 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.99 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 14.00x8.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.23 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 50 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 51 |
| Total Stone Wt: | 3.22 ctw |
| Width: | 11.43 MM |























