
IGI Certified 2.37 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K Yellow & White Gold Pendant
IGI Certified 2.37 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K Yellow & White Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond Wt: | 0.33 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.04 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.83 |
| Height: | 22.35 MM |
| Length: | 22.35 MM |
| Metal: | 14K Yellow & White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.04 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 8.80x6.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.33 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 72 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 73 |
| Total Stone Wt: | 2.37 ctw |
| Width: | 13.21 MM |
Original: $5,296.00
-65%$5,296.00
$1,853.60More Images








IGI Certified 2.37 Carat Genuine Zambian Emerald and White Diamond 14K Yellow & White Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond Wt: | 0.33 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.04 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.83 |
| Height: | 22.35 MM |
| Length: | 22.35 MM |
| Metal: | 14K Yellow & White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.04 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 8.80x6.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.33 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 72 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 73 |
| Total Stone Wt: | 2.37 ctw |
| Width: | 13.21 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | SI |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond Wt: | 0.33 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 2.04 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.83 |
| Height: | 22.35 MM |
| Length: | 22.35 MM |
| Metal: | 14K Yellow & White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Stone 1: | Zambian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 2.04 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Octagon |
| Stone 1 Size: | 8.80x6.50mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.33 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 72 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 73 |
| Total Stone Wt: | 2.37 ctw |
| Width: | 13.21 MM |























