
7.40 Carat Genuine Ruby 14K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 7.40 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.48 |
| Height: | 6.86 MM |
| Length: | 9.14 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 7.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 9.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 7.40 ctw |
| Width: | 9.14 MM |
More Images





7.40 Carat Genuine Ruby 14K Yellow Gold Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 7.40 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.48 |
| Height: | 6.86 MM |
| Length: | 9.14 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 7.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 9.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 7.40 ctw |
| Width: | 9.14 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 7.40 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.48 |
| Height: | 6.86 MM |
| Length: | 9.14 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 7.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Shape: | Round |
| Stone 1 Size: | 9.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Studs |
| Total Qty Of Stones: | 2 |
| Total Stone Wt: | 7.40 ctw |
| Width: | 9.14 MM |























