
5.99 Carat Genuine Ethiopian Opal and Citrine .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | October |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.99 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.00 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 1.85 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 11x9mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Citrine |
| Stone 2 Carat: | 1.44 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 6 |
| Stone 2 Shape: | Marquise |
| Stone 2 Size: | 6x3mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | Citrine |
| Stone 3 Carat: | 2.70 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 6 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 5.00mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 5.99 ctw |
Original: $286.00
-65%$286.00
$100.10More Images



5.99 Carat Genuine Ethiopian Opal and Citrine .925 Sterling Silver Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | October |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.99 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.00 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 1.85 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 11x9mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Citrine |
| Stone 2 Carat: | 1.44 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 6 |
| Stone 2 Shape: | Marquise |
| Stone 2 Size: | 6x3mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | Citrine |
| Stone 3 Carat: | 2.70 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 6 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 5.00mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 5.99 ctw |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | October |
| Chain Type: | Cable Chain |
| Clasp: | Spring Ring Clasps |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.99 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.00 |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | White |
| Stone 1: | Ethiopian Opal |
| Stone 1 Carat: | 1.85 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 11x9mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 2: | Citrine |
| Stone 2 Carat: | 1.44 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 6 |
| Stone 2 Shape: | Marquise |
| Stone 2 Size: | 6x3mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | Citrine |
| Stone 3 Carat: | 2.70 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 6 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 5.00mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Halo Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 13 |
| Total Stone Wt: | 5.99 ctw |























