
5.10 Carat Genuine Tanzanite .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Clip On |
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.10 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.02 |
| Height: | 3.05 MM |
| Length: | 29.46 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 5.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 30 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Hoop Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 30 |
| Total Stone Wt: | 5.10 ctw |
| Width: | 3.56 MM |
$76.65
Original: $219.00
-65%5.10 Carat Genuine Tanzanite .925 Sterling Silver Earrings—
$219.00
$76.65More Images









5.10 Carat Genuine Tanzanite .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Clip On |
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.10 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.02 |
| Height: | 3.05 MM |
| Length: | 29.46 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 5.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 30 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Hoop Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 30 |
| Total Stone Wt: | 5.10 ctw |
| Width: | 3.56 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Clip On |
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 5.10 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 6.02 |
| Height: | 3.05 MM |
| Length: | 29.46 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 5.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 30 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 4x3mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Hoop Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 30 |
| Total Stone Wt: | 5.10 ctw |
| Width: | 3.56 MM |























