
29.67 Carat Genuine Colombian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond 3 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 3 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.84 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 28.83 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 12.87 |
| Height: | 10.92 MM |
| Length: | 39.88 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Product Shape: | Carving |
| Stone 1: | Colombian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 28.83 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Fancy |
| Stone 1 Size: | 26x19x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.80 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 37 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.70mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 3: | White Diamond |
| Stone 3 Carat: | 0.04 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 4 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.30mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 42 |
| Total Stone Wt: | 29.67 ctw |
| Width: | 26.67 MM |
More Images









29.67 Carat Genuine Colombian Emerald and White Diamond 14K Yellow Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond 3 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 3 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.84 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 28.83 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 12.87 |
| Height: | 10.92 MM |
| Length: | 39.88 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Product Shape: | Carving |
| Stone 1: | Colombian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 28.83 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Fancy |
| Stone 1 Size: | 26x19x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.80 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 37 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.70mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 3: | White Diamond |
| Stone 3 Carat: | 0.04 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 4 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.30mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 42 |
| Total Stone Wt: | 29.67 ctw |
| Width: | 26.67 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | May |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond 3 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 3 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.84 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 28.83 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 12.87 |
| Height: | 10.92 MM |
| Length: | 39.88 MM |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Green |
| Product Shape: | Carving |
| Stone 1: | Colombian Emerald |
| Stone 1 Carat: | 28.83 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Fancy |
| Stone 1 Size: | 26x19x7mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Oiled |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.80 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 37 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.70mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Stone 3: | White Diamond |
| Stone 3 Carat: | 0.04 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 4 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.30mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Statement Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 42 |
| Total Stone Wt: | 29.67 ctw |
| Width: | 26.67 MM |























