
18K White Gold 1 5/6 Cttw Diamond Cluster Floral Filigree Brooch Pin and 18" Pendant Necklace (G-H Color, I1-I2 Clarity)
18K White Gold 1 5/6 Cttw Diamond Cluster Floral Filigree Brooch Pin and 18" Pendant Necklace (G-H Color, I1-I2 Clarity)
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 18K White Gold |
| Chain Thickness (MM): | 1 |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 50 x 32 x 11 |
| Design Style: | White Gold Round Diamonds Cluster Floral Design Brooch Pin and Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | G-H |
| Diamond 1 Count: | 64 |
| Diamond 1 Cut: | Excellent |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Bezel |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 1.84 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.02875 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 11 |
| Karat/Purity/stamp: | 18 |
| L (mm): | 50 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Total Diamond Quantity: | 64 |
| Total Diamond Weight: | 1.84 |
| W (mm): | 32 |
Original: $18,018.00
-65%$18,018.00
$6,306.30More Images





18K White Gold 1 5/6 Cttw Diamond Cluster Floral Filigree Brooch Pin and 18" Pendant Necklace (G-H Color, I1-I2 Clarity)
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 18K White Gold |
| Chain Thickness (MM): | 1 |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 50 x 32 x 11 |
| Design Style: | White Gold Round Diamonds Cluster Floral Design Brooch Pin and Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | G-H |
| Diamond 1 Count: | 64 |
| Diamond 1 Cut: | Excellent |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Bezel |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 1.84 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.02875 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 11 |
| Karat/Purity/stamp: | 18 |
| L (mm): | 50 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Total Diamond Quantity: | 64 |
| Total Diamond Weight: | 1.84 |
| W (mm): | 32 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 18K White Gold |
| Chain Thickness (MM): | 1 |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 50 x 32 x 11 |
| Design Style: | White Gold Round Diamonds Cluster Floral Design Brooch Pin and Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | G-H |
| Diamond 1 Count: | 64 |
| Diamond 1 Cut: | Excellent |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Bezel |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 1.84 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.02875 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 11 |
| Karat/Purity/stamp: | 18 |
| L (mm): | 50 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Total Diamond Quantity: | 64 |
| Total Diamond Weight: | 1.84 |
| W (mm): | 32 |























