
16.52 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.37 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 16.15 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 12.69 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 16.15 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 19 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.37 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 57 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 76 |
| Total Stone Wt: | 16.52 ctw |
| Width: | 5.33 MM |
Original: $8,381.00
-65%$8,381.00
$2,933.35More Images





16.52 Carat Genuine Ruby and White Diamond 14K Yellow Gold Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.37 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 16.15 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 12.69 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 16.15 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 19 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.37 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 57 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 76 |
| Total Stone Wt: | 16.52 ctw |
| Width: | 5.33 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Chain Type: | No Chain Type |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I1 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.37 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 16.15 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 12.69 |
| Height: | 4.32 MM |
| Length: | 7.00 Inches |
| Metal: | 14K Yellow Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Ruby |
| Stone 1 Carat: | 16.15 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 19 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 7x5mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.37 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 57 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.10mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 76 |
| Total Stone Wt: | 16.52 ctw |
| Width: | 5.33 MM |























