
14K Yellow Gold Plated 12.53 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond .925 Sterling Silver Bracelet
14K Yellow Gold Plated 12.53 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.29 ctw |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 12.24 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 19.26 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 7.75 INCHES |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Product Shape: | 1 |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 12.24 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 36 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 72 |
| Total Stone Wt: | 12.53 ctw |
| Width: | 8.13 MM |
Original: $664.00
-65%$664.00
$232.40More Images






14K Yellow Gold Plated 12.53 Carat Genuine Blue Sapphire and White Diamond .925 Sterling Silver Bracelet
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.29 ctw |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 12.24 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 19.26 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 7.75 INCHES |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Product Shape: | 1 |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 12.24 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 36 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 72 |
| Total Stone Wt: | 12.53 ctw |
| Width: | 8.13 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | September |
| Clasp: | Box With Tongue And Safety Clasps |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond Wt: | 0.29 ctw |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 12.24 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 19.26 |
| Height: | 3.81 MM |
| Length: | 7.75 INCHES |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Blue |
| Product Shape: | 1 |
| Stone 1: | Blue Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 12.24 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 36 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 5x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.29 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 36 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.20mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Tennis Bracelet |
| Total Qty Of Stones: | 72 |
| Total Stone Wt: | 12.53 ctw |
| Width: | 8.13 MM |























