
14k Yellow Gold 2.0 Cttw Princess and Baguette-cut Diamond Art Deco Inspired Pendant Necklace (G-H Color, VS1-VS2 Clarity) - 18 Inch
14k Yellow Gold 2.0 Cttw Princess and Baguette-cut Diamond Art Deco Inspired Pendant Necklace (G-H Color, VS1-VS2 Clarity) - 18 Inch
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Chain Width (MM): | 2 |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 25 x 15 x 25 |
| Design Style: | diamond pendant |
| Diamond 1 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 1 Color: | G-H |
| Diamond 1 Count: | 20 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Baguette |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.94 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.047 |
| Diamond 2 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond 2 Count: | 16 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Invisible |
| Diamond 2 Shape: | Princess |
| Diamond 2 Total Weight: | 1.07 |
| Diamond 2 Weight: | 0.066875 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 25 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 25 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Herringbone |
| Necklace Clasp Type: | Lobster Claw |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 36 |
| Total Diamond Weight: | 2.01 |
| W (mm): | 15 |
More Images



14k Yellow Gold 2.0 Cttw Princess and Baguette-cut Diamond Art Deco Inspired Pendant Necklace (G-H Color, VS1-VS2 Clarity) - 18 Inch
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Chain Width (MM): | 2 |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 25 x 15 x 25 |
| Design Style: | diamond pendant |
| Diamond 1 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 1 Color: | G-H |
| Diamond 1 Count: | 20 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Baguette |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.94 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.047 |
| Diamond 2 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond 2 Count: | 16 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Invisible |
| Diamond 2 Shape: | Princess |
| Diamond 2 Total Weight: | 1.07 |
| Diamond 2 Weight: | 0.066875 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 25 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 25 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Herringbone |
| Necklace Clasp Type: | Lobster Claw |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 36 |
| Total Diamond Weight: | 2.01 |
| W (mm): | 15 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Chain Width (MM): | 2 |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 25 x 15 x 25 |
| Design Style: | diamond pendant |
| Diamond 1 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 1 Color: | G-H |
| Diamond 1 Count: | 20 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Channel |
| Diamond 1 Shape: | Baguette |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.94 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.047 |
| Diamond 2 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 2 Color: | G-H |
| Diamond 2 Count: | 16 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Invisible |
| Diamond 2 Shape: | Princess |
| Diamond 2 Total Weight: | 1.07 |
| Diamond 2 Weight: | 0.066875 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 25 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 25 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Herringbone |
| Necklace Clasp Type: | Lobster Claw |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 36 |
| Total Diamond Weight: | 2.01 |
| W (mm): | 15 |























