
14K White Gold Plated 1.11 Carat Genuine Black Sapphire and White Diamond .925 Sterling Silver Earrings
14K White Gold Plated 1.11 Carat Genuine Black Sapphire and White Diamond .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Finish: | 14K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.11 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.41 |
| Height: | 5.00 MM |
| Length: | 14.80 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Black |
| Stone 1: | Black Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.01 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Solitaire Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 4 |
| Total Stone Wt: | 1.11 ctw |
| Width: | 5.50 MM |
More Images


14K White Gold Plated 1.11 Carat Genuine Black Sapphire and White Diamond .925 Sterling Silver Earrings
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Finish: | 14K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.11 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.41 |
| Height: | 5.00 MM |
| Length: | 14.80 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Black |
| Stone 1: | Black Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.01 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Solitaire Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 4 |
| Total Stone Wt: | 1.11 ctw |
| Width: | 5.50 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Back Finding: | Post With Friction Back |
| Birthstone Month: | September |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Finish: | 14K White Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.11 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 2.41 |
| Height: | 5.00 MM |
| Length: | 14.80 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Black |
| Stone 1: | Black Sapphire |
| Stone 1 Carat: | 1.10 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 2 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 6x4mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.01 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Solitaire Earrings |
| Total Qty Of Stones: | 4 |
| Total Stone Wt: | 1.11 ctw |
| Width: | 5.50 MM |























