
14K White Gold 11mm Round Pearl and 1/3 Cttw Round Diamond Openwork Flower Blossom Ring (H-I Color, VS1-VS2 Clarity) - Size 6.50
14K White Gold 11mm Round Pearl and 1/3 Cttw Round Diamond Openwork Flower Blossom Ring (H-I Color, VS1-VS2 Clarity) - Size 6.50
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | June |
| Birthstone Month 2 (Secondary): | April |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 25 x 3 x 15 |
| Design Style: | Cocktail Ring |
| Diamond 1 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 96 |
| Diamond 1 Cut: | Excellent |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Pave |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.35 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0036458333 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | Yes |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 15 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 25 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Pearl |
| Material 3: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Pearl Color: | ivory |
| Pearl Quantity: | 1 |
| Pearl Shape: | Round |
| Pearl Size: | 11mm |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Ring Top Length: | 25 |
| Ring Top Width: | 25 |
| Size: | 0.35 |
| Total Diamond Quantity: | 96 |
| W (mm): | 3 |
Original: $17,132.00
-65%$17,132.00
$5,996.20More Images







14K White Gold 11mm Round Pearl and 1/3 Cttw Round Diamond Openwork Flower Blossom Ring (H-I Color, VS1-VS2 Clarity) - Size 6.50
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | June |
| Birthstone Month 2 (Secondary): | April |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 25 x 3 x 15 |
| Design Style: | Cocktail Ring |
| Diamond 1 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 96 |
| Diamond 1 Cut: | Excellent |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Pave |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.35 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0036458333 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | Yes |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 15 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 25 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Pearl |
| Material 3: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Pearl Color: | ivory |
| Pearl Quantity: | 1 |
| Pearl Shape: | Round |
| Pearl Size: | 11mm |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Ring Top Length: | 25 |
| Ring Top Width: | 25 |
| Size: | 0.35 |
| Total Diamond Quantity: | 96 |
| W (mm): | 3 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | June |
| Birthstone Month 2 (Secondary): | April |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 25 x 3 x 15 |
| Design Style: | Cocktail Ring |
| Diamond 1 Clarity: | VS1-VS2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 96 |
| Diamond 1 Cut: | Excellent |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Pave |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.35 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0036458333 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | Yes |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 15 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 25 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Pearl |
| Material 3: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Pearl Color: | ivory |
| Pearl Quantity: | 1 |
| Pearl Shape: | Round |
| Pearl Size: | 11mm |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Ring Top Length: | 25 |
| Ring Top Width: | 25 |
| Size: | 0.35 |
| Total Diamond Quantity: | 96 |
| W (mm): | 3 |























