
11.90 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K White Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.51 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 11.39 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.84 |
| Height: | 9.40 MM |
| Length: | 36.32 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 11.39 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 21.00x12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.51 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 112 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Crossover Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 113 |
| Total Stone Wt: | 11.90 ctw |
| Width: | 36.32 MM |
Original: $11,566.00
-65%$11,566.00
$4,048.10More Images









11.90 Carat Genuine Aquamarine and White Diamond 14K White Gold Pendant
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.51 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 11.39 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.84 |
| Height: | 9.40 MM |
| Length: | 36.32 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 11.39 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 21.00x12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.51 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 112 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Crossover Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 113 |
| Total Stone Wt: | 11.90 ctw |
| Width: | 36.32 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | March |
| Diamond 2 Clarity: | SI-2 |
| Diamond 2 Color: | H-I |
| Diamond Wt: | 0.51 ctw |
| Finish: | Fine Finish |
| Gemstone Wt: | 11.39 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 7.84 |
| Height: | 9.40 MM |
| Length: | 36.32 MM |
| Metal: | 14K White Gold |
| Metal Stamp: | 14K |
| Primary Stone Color: | Aqua |
| Stone 1: | Aquamarine |
| Stone 1 Carat: | 11.39 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Setting: | Prong Setting |
| Stone 1 Shape: | Pear |
| Stone 1 Size: | 21.00x12.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | White Diamond |
| Stone 2 Carat: | 0.51 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 112 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Not Treated |
| Style: | Crossover Pendant |
| Total Qty Of Stones: | 113 |
| Total Stone Wt: | 11.90 ctw |
| Width: | 36.32 MM |























