
Sterling Silver Diamond Embellished Open Heart Pendant (.03 cttw)
This item will be shipped on next business day!
Breathtakingly gorgeous, this heart motif pendant features diamond accents by the upper inner point section. Crafted in superb sterling silver.Specifications:
| Average Clarity: | I2 (Diamond) |
| Average Color: | J (Diamond) |
| Chain Metal: | 925 Sterling Silver |
| Chain Width: | 0.04 in |
| Item Height: | 0.88 in |
| Item Width: | 0.75 in |
| Length: | 0.88 in |
| LineItemType: | Silver |
| MetalContent: | 925 |
| Min ct. tw.: | 0.03 (Diamond) |
| Number Of Diamonds: | 1 (Diamond) |
| RhodiumPolish: | Yes |
| Shape: | Round (Diamond) |
| Width: | 0.75 in |
Original: $220.00
-65%$220.00
$77.00More Images


Sterling Silver Diamond Embellished Open Heart Pendant (.03 cttw)
This item will be shipped on next business day!
Breathtakingly gorgeous, this heart motif pendant features diamond accents by the upper inner point section. Crafted in superb sterling silver.Specifications:
| Average Clarity: | I2 (Diamond) |
| Average Color: | J (Diamond) |
| Chain Metal: | 925 Sterling Silver |
| Chain Width: | 0.04 in |
| Item Height: | 0.88 in |
| Item Width: | 0.75 in |
| Length: | 0.88 in |
| LineItemType: | Silver |
| MetalContent: | 925 |
| Min ct. tw.: | 0.03 (Diamond) |
| Number Of Diamonds: | 1 (Diamond) |
| RhodiumPolish: | Yes |
| Shape: | Round (Diamond) |
| Width: | 0.75 in |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This item will be shipped on next business day!
Breathtakingly gorgeous, this heart motif pendant features diamond accents by the upper inner point section. Crafted in superb sterling silver.Specifications:
| Average Clarity: | I2 (Diamond) |
| Average Color: | J (Diamond) |
| Chain Metal: | 925 Sterling Silver |
| Chain Width: | 0.04 in |
| Item Height: | 0.88 in |
| Item Width: | 0.75 in |
| Length: | 0.88 in |
| LineItemType: | Silver |
| MetalContent: | 925 |
| Min ct. tw.: | 0.03 (Diamond) |
| Number Of Diamonds: | 1 (Diamond) |
| RhodiumPolish: | Yes |
| Shape: | Round (Diamond) |
| Width: | 0.75 in |























