
IGI Certified 14K White Gold Martini Set 1.00 Cttw Lab Grown Pink Heart Diamond Solitaire 18" Pendant Necklace (Pink Color, SI2 Clarity)
IGI Certified 14K White Gold Martini Set 1.00 Cttw Lab Grown Pink Heart Diamond Solitaire 18" Pendant Necklace (Pink Color, SI2 Clarity)
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 7 x 4 x 14 |
| Design Style: | solitaire pink heart |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 1 Color: | Pink |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Lab-Grown |
| Diamond 1 Setting: | 3-Prong |
| Diamond 1 Shape: | Heart |
| Diamond 1 Total Weight: | 1 |
| Diamond 1 Treatment: | Color treated |
| Diamond 1 Weight: | 1 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 14 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 7 |
| Lab: | IGI |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 1 |
| W (mm): | 4 |
Original: $16,468.00
-65%$16,468.00
$5,763.80More Images







IGI Certified 14K White Gold Martini Set 1.00 Cttw Lab Grown Pink Heart Diamond Solitaire 18" Pendant Necklace (Pink Color, SI2 Clarity)
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 7 x 4 x 14 |
| Design Style: | solitaire pink heart |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 1 Color: | Pink |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Lab-Grown |
| Diamond 1 Setting: | 3-Prong |
| Diamond 1 Shape: | Heart |
| Diamond 1 Total Weight: | 1 |
| Diamond 1 Treatment: | Color treated |
| Diamond 1 Weight: | 1 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 14 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 7 |
| Lab: | IGI |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 1 |
| W (mm): | 4 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Material: | 14K White Gold |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 7 x 4 x 14 |
| Design Style: | solitaire pink heart |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 1 Color: | Pink |
| Diamond 1 Count: | 1 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Lab-Grown |
| Diamond 1 Setting: | 3-Prong |
| Diamond 1 Shape: | Heart |
| Diamond 1 Total Weight: | 1 |
| Diamond 1 Treatment: | Color treated |
| Diamond 1 Weight: | 1 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 14 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 7 |
| Lab: | IGI |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 1 |
| Total Diamond Weight: | 1 |
| W (mm): | 4 |























