
Diamond Chevron Pendant in 14k White Gold (1/3 cttw)
This item will be shipped on next business day!
Beautifully simple in 14k white gold, this chevron style diamond pendant hangs from an 18 inches cable chain. Secured with a lobster closure.Specifications:
| Average Clarity: | I1 (Diamond) |
| Average Color: | I (Diamond) |
| LineItemType: | Diamond |
| MetalContent: | 14K |
| Min ct. tw.: | 0.30 (Diamond) |
| Number Of Diamonds: | 29 (Diamond) |
| RhodiumPolish: | Yes |
| Width: | 1.48 in |
Original: $1,456.00
-65%$1,456.00
$509.60More Images






Diamond Chevron Pendant in 14k White Gold (1/3 cttw)
This item will be shipped on next business day!
Beautifully simple in 14k white gold, this chevron style diamond pendant hangs from an 18 inches cable chain. Secured with a lobster closure.Specifications:
| Average Clarity: | I1 (Diamond) |
| Average Color: | I (Diamond) |
| LineItemType: | Diamond |
| MetalContent: | 14K |
| Min ct. tw.: | 0.30 (Diamond) |
| Number Of Diamonds: | 29 (Diamond) |
| RhodiumPolish: | Yes |
| Width: | 1.48 in |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This item will be shipped on next business day!
Beautifully simple in 14k white gold, this chevron style diamond pendant hangs from an 18 inches cable chain. Secured with a lobster closure.Specifications:
| Average Clarity: | I1 (Diamond) |
| Average Color: | I (Diamond) |
| LineItemType: | Diamond |
| MetalContent: | 14K |
| Min ct. tw.: | 0.30 (Diamond) |
| Number Of Diamonds: | 29 (Diamond) |
| RhodiumPolish: | Yes |
| Width: | 1.48 in |























