
AGS Certified 14K Yellow Gold 2.0 Cttw Baguette and Brilliant Round-Cut Diamond Journey 18" Pendant Necklace (F-G Color, I1-I2 Clarity)
AGS Certified 14K Yellow Gold 2.0 Cttw Baguette and Brilliant Round-Cut Diamond Journey 18" Pendant Necklace (F-G Color, I1-I2 Clarity)
Specifications:
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 29 x 5 x 5 |
| Design Style: | ags certified journey |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | F-G |
| Diamond 1 Count: | 7 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 1.7 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.2428571429 |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | F-G |
| Diamond 2 Count: | 40 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Channel |
| Diamond 2 Shape: | Baguette |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.3 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.0075 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 5 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 29 |
| Lab: | AGS |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 47 |
| Total Diamond Weight: | 2 |
| W (mm): | 5 |
More Images









AGS Certified 14K Yellow Gold 2.0 Cttw Baguette and Brilliant Round-Cut Diamond Journey 18" Pendant Necklace (F-G Color, I1-I2 Clarity)
Specifications:
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 29 x 5 x 5 |
| Design Style: | ags certified journey |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | F-G |
| Diamond 1 Count: | 7 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 1.7 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.2428571429 |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | F-G |
| Diamond 2 Count: | 40 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Channel |
| Diamond 2 Shape: | Baguette |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.3 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.0075 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 5 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 29 |
| Lab: | AGS |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 47 |
| Total Diamond Weight: | 2 |
| W (mm): | 5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 29 x 5 x 5 |
| Design Style: | ags certified journey |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | F-G |
| Diamond 1 Count: | 7 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 1.7 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.2428571429 |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | F-G |
| Diamond 2 Count: | 40 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Channel |
| Diamond 2 Shape: | Baguette |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.3 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.0075 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 5 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 29 |
| Lab: | AGS |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 47 |
| Total Diamond Weight: | 2 |
| W (mm): | 5 |























