
18K Yellow Gold Sculpted Collar Necklace with Turquoise Cabochon Ends
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 16 |
| Chain Material: | 18K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 406.7 x 3.5 x 406.7 |
| Design Style: | Choker Necklace |
| Diamonds (Yes/No): | No |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gemstone 1 Clarity: | AAA |
| Gemstone 1 Color: | Blue |
| Gemstone 1 Count: | 2 |
| Gemstone 1 Cut: | Cabochon |
| Gemstone 1 MM Size: | 4 x 4 |
| Gemstone 1 Origin: | Lab Created |
| Gemstone 1 Setting: | Drilled |
| Gemstone 1 Shape: | Round |
| Gemstone 1 Total Weight: | 0.1 |
| Gemstone 1 Treatment: | Color treated |
| Gemstone 1 Type: | Turquoise |
| Gemstone 1 Weight: | 0.05 |
| Gemstone Total Quantity: | 2 |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 406.7 |
| Karat/Purity/stamp: | 18 |
| L (mm): | 406.7 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | No Chain |
| Necklace Clasp Type: | Adjustable |
| Plated?: | No |
| Size: | 16 |
| W (mm): | 3.5 |
Original: $33,740.00
-65%$33,740.00
$11,809.00More Images


18K Yellow Gold Sculpted Collar Necklace with Turquoise Cabochon Ends
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 16 |
| Chain Material: | 18K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 406.7 x 3.5 x 406.7 |
| Design Style: | Choker Necklace |
| Diamonds (Yes/No): | No |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gemstone 1 Clarity: | AAA |
| Gemstone 1 Color: | Blue |
| Gemstone 1 Count: | 2 |
| Gemstone 1 Cut: | Cabochon |
| Gemstone 1 MM Size: | 4 x 4 |
| Gemstone 1 Origin: | Lab Created |
| Gemstone 1 Setting: | Drilled |
| Gemstone 1 Shape: | Round |
| Gemstone 1 Total Weight: | 0.1 |
| Gemstone 1 Treatment: | Color treated |
| Gemstone 1 Type: | Turquoise |
| Gemstone 1 Weight: | 0.05 |
| Gemstone Total Quantity: | 2 |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 406.7 |
| Karat/Purity/stamp: | 18 |
| L (mm): | 406.7 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | No Chain |
| Necklace Clasp Type: | Adjustable |
| Plated?: | No |
| Size: | 16 |
| W (mm): | 3.5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 16 |
| Chain Material: | 18K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 406.7 x 3.5 x 406.7 |
| Design Style: | Choker Necklace |
| Diamonds (Yes/No): | No |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gemstone 1 Clarity: | AAA |
| Gemstone 1 Color: | Blue |
| Gemstone 1 Count: | 2 |
| Gemstone 1 Cut: | Cabochon |
| Gemstone 1 MM Size: | 4 x 4 |
| Gemstone 1 Origin: | Lab Created |
| Gemstone 1 Setting: | Drilled |
| Gemstone 1 Shape: | Round |
| Gemstone 1 Total Weight: | 0.1 |
| Gemstone 1 Treatment: | Color treated |
| Gemstone 1 Type: | Turquoise |
| Gemstone 1 Weight: | 0.05 |
| Gemstone Total Quantity: | 2 |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 406.7 |
| Karat/Purity/stamp: | 18 |
| L (mm): | 406.7 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | No Chain |
| Necklace Clasp Type: | Adjustable |
| Plated?: | No |
| Size: | 16 |
| W (mm): | 3.5 |























