
14K Yellow Gold Plated 1.58 Carat Genuine Tanzanite and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
14K Yellow Gold Plated 1.58 Carat Genuine Tanzanite and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.58 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.67 |
| Height: | 5.22 MM |
| Length: | 13.68 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 0.95 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 6.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Tanzanite |
| Stone 2 Carat: | 0.56 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Cushion |
| Stone 2 Size: | 4.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | White Topaz |
| Stone 3 Carat: | 0.07 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 14 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.00mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 1.58 ctw |
| Width: | 17.22 MM |
Original: $232.00
-65%$232.00
$81.20More Images







14K Yellow Gold Plated 1.58 Carat Genuine Tanzanite and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.58 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.67 |
| Height: | 5.22 MM |
| Length: | 13.68 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 0.95 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 6.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Tanzanite |
| Stone 2 Carat: | 0.56 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Cushion |
| Stone 2 Size: | 4.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | White Topaz |
| Stone 3 Carat: | 0.07 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 14 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.00mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 1.58 ctw |
| Width: | 17.22 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | December |
| Finish: | 14K Yellow Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 1.58 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3.67 |
| Height: | 5.22 MM |
| Length: | 13.68 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Violet |
| Stone 1: | Tanzanite |
| Stone 1 Carat: | 0.95 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 6.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Tanzanite |
| Stone 2 Carat: | 0.56 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 2 |
| Stone 2 Shape: | Cushion |
| Stone 2 Size: | 4.00mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | White Topaz |
| Stone 3 Carat: | 0.07 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 14 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 1.00mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | 3 Stone Ring |
| Total Qty Of Stones: | 17 |
| Total Stone Wt: | 1.58 ctw |
| Width: | 17.22 MM |























