
14K Yellow Gold 3/8 Cttw Two-Strand Marquise and Bar Charm Paper Clip Link Pendant Necklace (I-J Color, I1-I2 Clarity) -18" and 20" Inch Lengths
14K Yellow Gold 3/8 Cttw Two-Strand Marquise and Bar Charm Paper Clip Link Pendant Necklace (I-J Color, I1-I2 Clarity) -18" and 20" Inch Lengths
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 460 x 21 x 25 |
| Design Style: | Two strand bar and pendant necklace |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | I-J |
| Diamond 1 Count: | 98 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.4 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0040816327 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 25 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 460 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Paperclip |
| Necklace Clasp Type: | Lobster Claw |
| Plated?: | No |
| Size: | 20 |
| Total Diamond Quantity: | 98 |
| Total Diamond Weight: | 0.4 |
| W (mm): | 21 |
Original: $4,725.00
-65%$4,725.00
$1,653.75More Images









14K Yellow Gold 3/8 Cttw Two-Strand Marquise and Bar Charm Paper Clip Link Pendant Necklace (I-J Color, I1-I2 Clarity) -18" and 20" Inch Lengths
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 460 x 21 x 25 |
| Design Style: | Two strand bar and pendant necklace |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | I-J |
| Diamond 1 Count: | 98 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.4 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0040816327 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 25 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 460 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Paperclip |
| Necklace Clasp Type: | Lobster Claw |
| Plated?: | No |
| Size: | 20 |
| Total Diamond Quantity: | 98 |
| Total Diamond Weight: | 0.4 |
| W (mm): | 21 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 460 x 21 x 25 |
| Design Style: | Two strand bar and pendant necklace |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | I-J |
| Diamond 1 Count: | 98 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 0.4 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0040816327 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 25 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 460 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Paperclip |
| Necklace Clasp Type: | Lobster Claw |
| Plated?: | No |
| Size: | 20 |
| Total Diamond Quantity: | 98 |
| Total Diamond Weight: | 0.4 |
| W (mm): | 21 |























