
14k Yellow Gold 3.0 cttw Baguette and Brilliant Round-Cut Diamond Journey 18" Pendant Necklace (I-J Color, I2-I3 Clarity)
14k Yellow Gold 3.0 cttw Baguette and Brilliant Round-Cut Diamond Journey 18" Pendant Necklace (I-J Color, I2-I3 Clarity)
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 33 x 5 x 6 |
| Design Style: | Journey Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 1 Color: | I-J |
| Diamond 1 Count: | 8 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 2.6 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.325 |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond 2 Count: | 54 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Channel |
| Diamond 2 Shape: | Baguette |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.4 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.0074074074 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 6 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 33 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 62 |
| Total Diamond Weight: | 3 |
| W (mm): | 5 |
Original: $16,030.00
-65%$16,030.00
$5,610.50More Images







14k Yellow Gold 3.0 cttw Baguette and Brilliant Round-Cut Diamond Journey 18" Pendant Necklace (I-J Color, I2-I3 Clarity)
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 33 x 5 x 6 |
| Design Style: | Journey Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 1 Color: | I-J |
| Diamond 1 Count: | 8 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 2.6 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.325 |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond 2 Count: | 54 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Channel |
| Diamond 2 Shape: | Baguette |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.4 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.0074074074 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 6 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 33 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 62 |
| Total Diamond Weight: | 3 |
| W (mm): | 5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 33 x 5 x 6 |
| Design Style: | Journey Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 1 Color: | I-J |
| Diamond 1 Count: | 8 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 2.6 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.325 |
| Diamond 2 Clarity: | I2-I3 |
| Diamond 2 Color: | I-J |
| Diamond 2 Count: | 54 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Channel |
| Diamond 2 Shape: | Baguette |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.4 |
| Diamond 2 Treatment: | None |
| Diamond 2 Weight: | 0.0074074074 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 6 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 33 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 62 |
| Total Diamond Weight: | 3 |
| W (mm): | 5 |























