
14K Yellow Gold 2.0 Cttw Multi-Row Diamond Cross Pendant Necklace
Specifications:
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 25 x 20 x 4 |
| Design Style: | Cross Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | J-K |
| Diamond 1 Count: | 43 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 1.23 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0286046512 |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | J-K |
| Diamond 2 Count: | 27 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Channel |
| Diamond 2 Shape: | Baguette |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.77 |
| Diamond 2 Weight: | 0.0285185185 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 4 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 25 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | No |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 70 |
| Total Diamond Weight: | 2 |
| W (mm): | 20 |
Original: $7,203.00
-65%$7,203.00
$2,521.05More Images





14K Yellow Gold 2.0 Cttw Multi-Row Diamond Cross Pendant Necklace
Specifications:
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 25 x 20 x 4 |
| Design Style: | Cross Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | J-K |
| Diamond 1 Count: | 43 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 1.23 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0286046512 |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | J-K |
| Diamond 2 Count: | 27 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Channel |
| Diamond 2 Shape: | Baguette |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.77 |
| Diamond 2 Weight: | 0.0285185185 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 4 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 25 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | No |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 70 |
| Total Diamond Weight: | 2 |
| W (mm): | 20 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 14K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 25 x 20 x 4 |
| Design Style: | Cross Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 1 Color: | J-K |
| Diamond 1 Count: | 43 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 1.23 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0286046512 |
| Diamond 2 Clarity: | I1-I2 |
| Diamond 2 Color: | J-K |
| Diamond 2 Count: | 27 |
| Diamond 2 Cut: | Very Good |
| Diamond 2 Origin: | Natural |
| Diamond 2 Setting: | Channel |
| Diamond 2 Shape: | Baguette |
| Diamond 2 Total Weight: | 0.77 |
| Diamond 2 Weight: | 0.0285185185 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 4 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 25 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | No |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 70 |
| Total Diamond Weight: | 2 |
| W (mm): | 20 |























