
14k White Gold 5-5.5MM Cultured Freshwater Pearl Solitaire Stud Earrings
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | June |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 5 x 5 x 5 |
| Design Style: | pearl stud |
| Diamonds (Yes/No): | No |
| Earring Finding: | Push Back |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 5 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 5 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Pearl |
| Nacre: | Thick |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Pearl Color: | white-with-pink-overtone |
| Pearl Grade: | AAA |
| Pearl Luster: | medium-luster |
| Pearl Origin: | Cultured |
| Pearl Quantity: | 2 |
| Pearl Setting: | Cup Setting |
| Pearl Shape: | round |
| Pearl Size: | 5.0-5.5mm |
| Pearl Source: | Chinese Freshwater |
| Pearl Surface Blemishes: | Clean |
| Pearl Type: | freshwater-cultured |
| Pearl Uniformity: | Good to Very Good |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| W (mm): | 5 |
Original: $822.00
-65%$822.00
$287.70More Images



14k White Gold 5-5.5MM Cultured Freshwater Pearl Solitaire Stud Earrings
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | June |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 5 x 5 x 5 |
| Design Style: | pearl stud |
| Diamonds (Yes/No): | No |
| Earring Finding: | Push Back |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 5 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 5 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Pearl |
| Nacre: | Thick |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Pearl Color: | white-with-pink-overtone |
| Pearl Grade: | AAA |
| Pearl Luster: | medium-luster |
| Pearl Origin: | Cultured |
| Pearl Quantity: | 2 |
| Pearl Setting: | Cup Setting |
| Pearl Shape: | round |
| Pearl Size: | 5.0-5.5mm |
| Pearl Source: | Chinese Freshwater |
| Pearl Surface Blemishes: | Clean |
| Pearl Type: | freshwater-cultured |
| Pearl Uniformity: | Good to Very Good |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| W (mm): | 5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | June |
| Color Code: | W |
| Combined Dimensions: | 5 x 5 x 5 |
| Design Style: | pearl stud |
| Diamonds (Yes/No): | No |
| Earring Finding: | Push Back |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 5 |
| Karat/Purity/stamp: | 14 |
| L (mm): | 5 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Pearl |
| Nacre: | Thick |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Pearl Color: | white-with-pink-overtone |
| Pearl Grade: | AAA |
| Pearl Luster: | medium-luster |
| Pearl Origin: | Cultured |
| Pearl Quantity: | 2 |
| Pearl Setting: | Cup Setting |
| Pearl Shape: | round |
| Pearl Size: | 5.0-5.5mm |
| Pearl Source: | Chinese Freshwater |
| Pearl Surface Blemishes: | Clean |
| Pearl Type: | freshwater-cultured |
| Pearl Uniformity: | Good to Very Good |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| W (mm): | 5 |























