
14K Rose Gold Plated 3.88 Carat Glass Filled Ruby, Ruby and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
14K Rose Gold Plated 3.88 Carat Glass Filled Ruby, Ruby and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.88 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.84 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 14.99 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 3.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.46 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | White Topaz |
| Stone 3 Carat: | 0.02 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 4 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 0.90mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 29 |
| Total Stone Wt: | 3.88 ctw |
| Width: | 16.26 MM |
More Images


14K Rose Gold Plated 3.88 Carat Glass Filled Ruby, Ruby and White Topaz .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.88 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.84 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 14.99 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 3.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.46 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | White Topaz |
| Stone 3 Carat: | 0.02 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 4 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 0.90mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 29 |
| Total Stone Wt: | 3.88 ctw |
| Width: | 16.26 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month: | July |
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 3.88 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 4.84 |
| Height: | 6.10 MM |
| Length: | 14.99 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Glass Filled Ruby |
| Stone 1 Carat: | 3.40 ctw |
| Stone 1 Creation Method: | Natural |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Cushion |
| Stone 1 Size: | 8.00mm |
| Stone 1 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 2: | Ruby |
| Stone 2 Carat: | 0.46 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Natural |
| Stone 2 Quantity: | 24 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 1.50mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Stone 3: | White Topaz |
| Stone 3 Carat: | 0.02 ctw |
| Stone 3 Creation Method: | Natural |
| Stone 3 Quantity: | 4 |
| Stone 3 Shape: | Round |
| Stone 3 Size: | 0.90mm |
| Stone 3 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Cocktail Ring |
| Total Qty Of Stones: | 29 |
| Total Stone Wt: | 3.88 ctw |
| Width: | 16.26 MM |























