
14K Rose Gold Plated 2.91 Carat Genuine Kunzite and White Zircon .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.91 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 8.89 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Kunzite |
| Stone 1 Carat: | 2.75 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 2: | White Zircon |
| Stone 2 Carat: | 0.16 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Synthetic |
| Stone 2 Quantity: | 32 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 33 |
| Total Stone Wt: | 2.91 ctw |
| Width: | 20.32 MM |
Original: $282.00
-65%$282.00
$98.70More Images





14K Rose Gold Plated 2.91 Carat Genuine Kunzite and White Zircon .925 Sterling Silver Ring
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.91 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 8.89 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Kunzite |
| Stone 1 Carat: | 2.75 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 2: | White Zircon |
| Stone 2 Carat: | 0.16 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Synthetic |
| Stone 2 Quantity: | 32 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 33 |
| Total Stone Wt: | 2.91 ctw |
| Width: | 20.32 MM |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Finish: | 14K Rose Gold Plated |
| Gemstone Wt: | 2.91 ctw |
| Gender: | Women |
| Gross Wt: | 3 |
| Height: | 5.84 MM |
| Length: | 8.89 MM |
| Metal: | .925 Sterling Silver |
| Metal Stamp: | 925 |
| Primary Stone Color: | Pink |
| Stone 1: | Kunzite |
| Stone 1 Carat: | 2.75 ctw |
| Stone 1 Quantity: | 1 |
| Stone 1 Shape: | Oval |
| Stone 1 Size: | 9x7mm |
| Stone 2: | White Zircon |
| Stone 2 Carat: | 0.16 ctw |
| Stone 2 Creation Method: | Synthetic |
| Stone 2 Quantity: | 32 |
| Stone 2 Shape: | Round |
| Stone 2 Size: | 0.90mm |
| Stone 2 Treatment Method: | Heat Treated |
| Style: | Bridge Ring |
| Total Qty Of Stones: | 33 |
| Total Stone Wt: | 2.91 ctw |
| Width: | 20.32 MM |























