
10K Yellow Gold Emerald Cut 6x4 MM Green Emerald Solitaire Pendant Necklace - 18 inch
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | May |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 7.5 x 5.5 x 4 |
| Design Style: | Emerald Pendant Necklace |
| Diamonds (Yes/No): | No |
| Gemstone (Yes/No): | Yes |
| Gemstone 1 Clarity: | AAA |
| Gemstone 1 Color: | Green |
| Gemstone 1 Count: | 1 |
| Gemstone 1 Cut: | Regular |
| Gemstone 1 MM Size: | 4 x 6 |
| Gemstone 1 Origin: | Natural |
| Gemstone 1 Setting: | Bezel |
| Gemstone 1 Shape: | Emerald |
| Gemstone 1 Total Weight: | 0.7 |
| Gemstone 1 Treatment: | Oiled |
| Gemstone 1 Type: | Emerald |
| Gemstone 1 Weight: | 0.7 |
| Gemstone Total Quantity: | 1 |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 4 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 7.5 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Gemstone |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Paperclip |
| Necklace Clasp Type: | Lobster Claw |
| Plated?: | No |
| Size: | 18 |
| W (mm): | 5.5 |
Original: $6,212.00
-65%$6,212.00
$2,174.20More Images


10K Yellow Gold Emerald Cut 6x4 MM Green Emerald Solitaire Pendant Necklace - 18 inch
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | May |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 7.5 x 5.5 x 4 |
| Design Style: | Emerald Pendant Necklace |
| Diamonds (Yes/No): | No |
| Gemstone (Yes/No): | Yes |
| Gemstone 1 Clarity: | AAA |
| Gemstone 1 Color: | Green |
| Gemstone 1 Count: | 1 |
| Gemstone 1 Cut: | Regular |
| Gemstone 1 MM Size: | 4 x 6 |
| Gemstone 1 Origin: | Natural |
| Gemstone 1 Setting: | Bezel |
| Gemstone 1 Shape: | Emerald |
| Gemstone 1 Total Weight: | 0.7 |
| Gemstone 1 Treatment: | Oiled |
| Gemstone 1 Type: | Emerald |
| Gemstone 1 Weight: | 0.7 |
| Gemstone Total Quantity: | 1 |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 4 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 7.5 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Gemstone |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Paperclip |
| Necklace Clasp Type: | Lobster Claw |
| Plated?: | No |
| Size: | 18 |
| W (mm): | 5.5 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | May |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 7.5 x 5.5 x 4 |
| Design Style: | Emerald Pendant Necklace |
| Diamonds (Yes/No): | No |
| Gemstone (Yes/No): | Yes |
| Gemstone 1 Clarity: | AAA |
| Gemstone 1 Color: | Green |
| Gemstone 1 Count: | 1 |
| Gemstone 1 Cut: | Regular |
| Gemstone 1 MM Size: | 4 x 6 |
| Gemstone 1 Origin: | Natural |
| Gemstone 1 Setting: | Bezel |
| Gemstone 1 Shape: | Emerald |
| Gemstone 1 Total Weight: | 0.7 |
| Gemstone 1 Treatment: | Oiled |
| Gemstone 1 Type: | Emerald |
| Gemstone 1 Weight: | 0.7 |
| Gemstone Total Quantity: | 1 |
| Gender: | Women |
| H (mm): | 4 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 7.5 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Gemstone |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Paperclip |
| Necklace Clasp Type: | Lobster Claw |
| Plated?: | No |
| Size: | 18 |
| W (mm): | 5.5 |























