
10K Yellow Gold 1.00 Cttw Ankh Cross Pendant (H-I Color, SI1-SI2 Clarity) -18" Inches
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 50 x 28 x 8 |
| Design Style: | Cross Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 232 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 1 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0043103448 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Men |
| H (mm): | 8 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 50 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 232 |
| Total Diamond Weight: | 1 |
| W (mm): | 28 |
Original: $3,920.00
-65%$3,920.00
$1,372.00More Images


10K Yellow Gold 1.00 Cttw Ankh Cross Pendant (H-I Color, SI1-SI2 Clarity) -18" Inches
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 50 x 28 x 8 |
| Design Style: | Cross Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 232 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 1 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0043103448 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Men |
| H (mm): | 8 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 50 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 232 |
| Total Diamond Weight: | 1 |
| W (mm): | 28 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Specifications:
| Birthstone Month 1 (Primary): | April |
| Chain Length (Inches): | 18 |
| Chain Material: | 10K Gold |
| Color Code: | Y |
| Combined Dimensions: | 50 x 28 x 8 |
| Design Style: | Cross Pendant |
| Diamond 1 Clarity: | SI1-SI2 |
| Diamond 1 Color: | H-I |
| Diamond 1 Count: | 232 |
| Diamond 1 Cut: | Very Good |
| Diamond 1 Origin: | Natural |
| Diamond 1 Setting: | Prong |
| Diamond 1 Shape: | Round |
| Diamond 1 Total Weight: | 1 |
| Diamond 1 Treatment: | None |
| Diamond 1 Weight: | 0.0043103448 |
| Diamonds (Yes/No): | Yes |
| Gemstone (Yes/No): | No |
| Gender: | Men |
| H (mm): | 8 |
| Karat/Purity/stamp: | 10 |
| L (mm): | 50 |
| Material 1: | Gold |
| Material 2: | Diamonds |
| Necklace Chain Material: | Y |
| Necklace Chain Type: | Box |
| Necklace Clasp Type: | Spring Ring |
| Plated?: | Yes |
| Plating Type: | Rhodium |
| Size: | 18 |
| Total Diamond Quantity: | 232 |
| Total Diamond Weight: | 1 |
| W (mm): | 28 |























